O škôlke

História škôlky

V roku 1952 poslanci Miestneho národného výboru rozhodli o zriadení materskej školy a detských jaslí. Podnetom pre túto myšlienku bola snaha o získanie nových pracovníkov v roľníckom družstve, ktoré ich malo po násilnom vysťahovaní trinástich rodín z obce v rámci Akcie B veľký nedostatok. Jasle a škôlke mali uvoľniť mladé mamičky pre prácu na poli, v kravíne alebo iných úsekoch družstevnej činnosti.

Na návrh členky MNV Františky Martinkovičovej poverili prípravou a založením tejto dôležitej predškolskej inštitúcie jej sestru Štefániu Vrablecovú (1923 - 2004) zo Záhorskej Vsi, ktorá práve končila školu pre učiteľky MŠ v Modre. Spočiatku to bol len akýsi útulok pre deti predškolského veku v pracovnom čase rodičov. Umiestnili ho v obecných priestoroch terajšej pošty, kde nebolo vyhovujúce sociálne, hygienické zariadenie a pochopiteľne ani kuchyňa, takže škôlkari si museli nosiť stravu z domu. Tento stav však trval len rok pretože za ten čas sa podarilo zrenovovať väčšie priestory na Rádku v budove "u Trepkú" (na mieste dnešných dvoch nových bytoviek), kde už bola nielen kuchyňa, VC, ale aj dve miestnosti na hranie a odpočívanie škôlkarov.

S pribúdaním detí sa v škôlke rozširoval aj personál a čoskoro aj v týchto miestnostiach začalo byť tesno. O niekoľko rokov sa preto deti sťahovali do iného domu (situovaného oproti zadnému vchodu do bývalého Zúbkových hostinca). Tento dom tiež zhodou okolností kedysi patril Trepkovcom, no keďže ho po nich zdedil odsúdený Cyprián Grujbár, stal sa konfiškátom. V týchto priestoroch boli pre škôlkarov vynikajúce podmienky, pretože okrem vodovodu, pekných umyvárok a splachovacieho VC, mali možnosť zdravého pohybu na dvore a v záhrade.

V roku 1977 sa vypracovaním projektovej dokumentácie začala pripravovať výstavba budovy novej, ešte modernejšej materskej školy. Stavebných prác v priestoroch bývalého pozemku Jána Režného sa zúčastnilo 75 našich brigádnikov. Átriovú budovu dokončili v roku 1981 a do užívania ako dvojtriedku ju odovzdali 3. januára 1982. V tom istom roku ju navštevovalo 36 detí od 2,5 do 7 rokov. Odvtedy sa však počet malých Suchohradčanov začal znižovať a v roku 2007 do nej chodilo už len 17 predškolákov.

Zriaďovateľom materskej školy je Obecný úrad v Suchohrade.

Višváder František a kol.: Encyklopédia Suchohradu Dimburka, 2011, strana 123

• Materská škola Suchohrad