Na tejto stránke Vás budeme informovať, čo sa deje na školskom dvore.
Z peňazí zo zberu plastov a papiera sme zakúpili ovocné rastliny, ktoré sme spolu s rodičmi vysadili v apríli.
Čerešňa - Prunus avium Summit - zakrslá
Čerešne patria medzi kôstkoviny. Hádam každý trénoval pľutie čerešňovej kôstky do diaľky. Použitie netreba vysvetľovať nikomu. Možno len zaujímavosť, čerešňa pôsobí močopudne. Na liečenie močových ciest sa používajú aj čerešňové stopky, takže neodhadzovať, usušiť.
Niečo viac o čerešniach: http://www.nazdravie.sk/ceresna/
Tvarovanie a rez čerešní: http://www.kohaplant.sk/2008070012-tvarovanie-a-rez-ceresni
Dula - Cydonia oblonga
Patrí s jabloňou a hruškou medzi jadroviny. Je to cca 5-8 m vysoký, nenáročný strom pochádzajúci z Ázie. Plody sa podobajú hruškám alebo jablkám, záleží od odrody. Plody sú v surovom stave nejedlé. Jedlými sa stávajú po odležaní alebo po tepelnej úprave, či už je to varenie, zaváranie alebo sušenie, alebo po prechode mrazom. Toto voňavé ovocie sa kedysi dávalo na skrine alebo aj do skríň, ktoré dozrievaním prevoňalo. Robia sa z neho marmelády, želé, cukríky, koláče, zaváraniny.
Viac sa dozviete tu: http://www.prirodamoja.estranky.sk/clanky/jadroviny/dula.html, https://varecha.pravda.sk/recepty/dulove-zele-cukriky-fotorecept/27245-recept.html
Hruška - Pyrus communis odrody: Boscova fľaška, Lucasova
Hruška je po jabloni hádam najznámejší ovocný strom u nás.
Viac o hruške napr. : http://www.nazdravie.sk/hruska/
O pestovaní a reze hrušiek: http://www.kohaplant.sk/2008070018-typy-vysadieb-a-osobitosti-rezu-hrusiek
Lieska - Corylus avellana Lieska lombardská biela a červená
Lombardská lieska patrí medzi najstaršie a najhodnotnejšie odrody liesok. Kvitne vo februári, dozrieva začiatkom septembra. Dorastá do výšky 3-4 m, šírky 2 -3 m. Orechy majú sladkú, príjemnú chuť, vysokú skladovateľnosť. Je samoopelivá a tiež je dobrý opeľovač ostatných liesok.
Tvarovanie a rez liesky: http://www.kohaplant.sk/2008070007-tvarovanie-a-rez-liesky
Marhuľa - Prunus armeniaca Pinkcot
Okrem toho, že sú marhule chutné, majú ešte mnoho všakovakých pozitív, napr. brzdia proces starnutia či zlepšujú náladu.
Táto odroda marhule je veľmi mrazuvzdorná, čiastočne samoopelivá, patrí medzi najúrodnejšie skoré odrody, je odolná voči chorobám, má veľké plody.
Viac o marhuli: http://www.nazdravie.sk/marhula/ Rez: http://www.kohaplant.sk/2008070014-tvarovanie-a-rez-marhul
Mišpuľa obyčajná - Mespilus germanica
Pochádza z Orientu. Je to krík alebo menší strom dorastajúci do výšky cca 5 m. Je mrazuvzdorná. Patrí medzi kôstkoviny. Netrpí chorobami ani škodcami. Plody sú jedlé po zmäknutí, tj. po dlhšom skladovaní alebo po prejdení mrazom. Dajú sa jesť surové alebo sa používajú do marmelád. Zo stromu chutia najlepšie (na hniličku).
Viac tu: http://www.nazdravie.sk/mispula/, http://www.biospotrebitel.sk/clanok/2010-mispula-obycajna.htm
Ríbezľa červená - Ribes
Spomedzi ríbezlí sa najčastejšie pestuje červená ríbezľa. Toto bobuľovité ovocie je plné vitamínov, podporuje imunitu a je dobrá na rôzne ľudské neduhy. Okrem toho vynikajúco chutí a dá sa aj rôzne spracovať - na koláče, zaváraniny, marmelády, víno, ocot, ...
Viac o ríbezli: http://www.nazdravie.sk/cervena-ribezla/
Rez: http://www.kohaplant.sk/2008070017-tvarovanie-a-rez-ribezli
Slivka domáca - Prunus domestica Stanley
To, že slivky sú na všeličo dobré, sa vedelo už v staroveku. Ospevovali ju aj starí Rimania. Môžeme ju ospevovať aj dnes. Použitie je známe: koláče, lekvár, slivovica, ... Z japonských umeboshi sliviek sa vyrába aj ume-ocot, známy svojou slanou a kyslou chuťou.
Viac o slivke: http://www.nazdravie.sk/slivka/
Rez: http://www.kohaplant.sk/2008070009-tvarovanie-a-rez-slivkovin
Višňa - Prunus cerasus Vodena
Kyselé ale veselé. Nie všetky višne sú rovnako kyslé. Existujú aj krížence čerešne a višne, ktoré nazývame sladkovišne. Višňa má podobné účinky, tak ako čerešňa. Takže, ak Vás trápia močové cesty, dajte si višne alebo si urobte čaj z višňových stopiek.
Viac: http://www.nazdravie.sk/visna/
Rez: http://www.kohaplant.sk/2008070010-tvarovanie-a-rez-visni
Zemolez kamčatský - Lonicera kamtschatica
odroda Borealis, Jugana
Poznáme ho aj pod názvom kamčatská čučoriedka. Dozrieva medzi prvými ovocnými druhmi už v prvej polovici mája. Dorastá do výška cca 1,5 m. Patrí medzi ekologické ovocie, lebo nepotrebuje chemickú ochranu. Nenapadajú ho žiadny škodcovia ani choroby. Je mrazuvzdorný. Pri pestovaní je dobré mať dva rôzne kultivary / odrody na lepšie vzájomné opelenie.
viac: http://www.klivia.com/ovo-zemolez.htm
Od rodičov sme dostali tiež zopár kúskov:
Broskyňa - Prunus persica
Pochádza z Číny. Stromy sú relatívne malé. Plody sú ochlpené. Hladkoplodé odrody sa nazývajú nektaríny. Majú mnohé dobré účinky na zdravie človeka a tiež chuťové bunky. My sme do škôlky dostali tzv. vinohradnícke broskyne, ktoré majú menšie plody, ťažšie oddeliteľné od kôstky.
Viac: http://www.nazdravie.sk/broskyna/
Rez: http://www.kohaplant.sk/2008070013-tvarovanie-a-rez-broskyn
Černice - Ostružina černicová - Rubus fruticosus
Táto popínavá rastlina rastie veľmi bujne. Plodmi sú bobule plné vitamínov a antioxidantov. S černicami sa vraj pomalšie starne. Sú dobré na svaly, zuby, nervy, pľúca, ... V liečiteľstve sa používajú aj listy.
Viac: http://www.kohaplant.sk/2007030131-pestujeme-cernice, http://www.nazdravie.sk/cernica/
Malina - Ostružina malinová - Rubus ideaus
Patrí medzi najstaršie bobuľovité ovocie. Zbierala sa už v praveku. Od pradávna je známa ako liečivá rastlina.
Viac: http://www.nazdravie.sk/malina/
Rez: http://www.kohaplant.sk/2008070015-tvarovanie-a-rez-malin-cernic-a-malinocernic
Muchovník - Amelanchier sp.
Je to nenáročný ker alebo menší strom, dorastajúci do výšky cca 3 m, ale sú aj väčšie druhy, odrody. U nás sa pestuje muchovník lamarkov, jelšolistý, oválny a kanadský. Občas sa predáva pod názvom kanadská čučoriedka. Plodom je však drobná malvička, ktorá vyzerá ako bobuľa čučoriedky. Dozrieva postupne v mesiaci jún. Je vynikajúcim ovocným druhom pre malé deti. Nepotrebuje rez ani postreky. Je nenáročný na pôdu. Má rád slnko. Plody sa dajú využiť surové, sušené, zavárané, na koláče, ...
Viac: http://www.ekozahrady.com/muchovnik.htm
Orech vlašský - Juglans regia
Toto škrupinové ovocie z Ázie určite každý pozná. Jeho tvar napovedá, že orechy sú výbornou potravinou pre mozog. Tiež sú dobré na vlasy, nechty, cholesterol, tlak, ... Orech je pomerne veľký strom, dorastá do výšky cca 20m.
Viac: http://www.nazdravie.sk/vlassky-orech/, http://www.peknetelo.eu/orechy-semienka/vlasske-orechy/
Rebarbora dlanitá - Rheum palmatum
Tak toto je zelenina, z ktorej sa robia ovocné koláče. Rebarbora je jeden z najzdravších druhov zeleniny, hoci všetka zelenina je zdravá. Obsahuje vápnik, draslík, vlákninu, ... Je dobrá na mozog a nervy, menopauzu, odvodnenie, ... Obsahuje tiež kyselinu šťavelovú, je kyslá. Považovala sa za rastlinu lásky. Pred použitím je potrebné stopky listov ošúpať.
Viac tu: http://www.zeleninari.sk/zaujimavosti/jarna-sezona/160-rebarbora