V tejto časti sa môžu dospeláci naučiť to čo deti učíme my. Teda ktoré rastliny môžeme jesť a ktoré nie. Aj oveľa viac.
Deti sú vopred a pravidelne upozorňované na to, kde môžeme rastlinky na jedenie trhať. Určite vedia, že nejeme nič z chodníčka na hrádzi, lebo tam chodí veľa psov a ako všetci vieme, takmer všetko je označkované. Takisto nezbierame na jedenie nič pri ceste.
Ak si deti nie sú rastlinkou isté, opýtajú sa mňa, lebo tento odbor mám vyštudovaný a rastlinky overené, takže sa nemusíte báť, že by zjedli niečo otravné.
Prajem vám príjemný zážitok pri skúmaní rastlinného sveta.
Adela Kneblová
Malá inšpirácia pre vás, ak chcete vedieť o jedlých kvetoch a bylinách viac.
Jana Vlková: Květinová kuchařka
Dr. Helga Hofmann: Jedlé bylinky a plody
Fialka voňavá - Viola odorata
Krásna kvetinka s nezameniteľnou vôňou, ktorú by sme mohli nazvať aj kráľovnou prvých jarných jedlých kvetov. Jedlé sú celé kvety aj s kalichom. Jedlé sú všetky fialky, nie len f. voňavá (f. roľná, trojfarebná, macošky, ...) Myslí sa tým fialka - Viola, nie africká fialka. Fialku môžete v kuchyni použiť so šľahačkou, želé, krémami, do koláčov ale aj do šalátov. Známe sú kandizované kvety. Sirup z fialky sa používa na kašeľ a proti nespavosti. Zaujímavý je fialkový cukor, ktorý si jednoducho vyrobíte rozmixovaním fialkových kvetov bez zelených častí s cukrom, nezabudnite ho skladovať v tme.
Viac o fialkách: http://fresh.iprima.cz/
Hloh - Crateagus
Plodom tohto pichľavého stromu alebo kríka je malvička s kyslastou chuťou. Obsahuje jedno alebo dve semienka (hloh jednosemenný, hloh obyčajný). Plody sa môžu jesť surové alebo sa spracúvajú na kompót či marmeládu. Dá sa z nich vyrobiť aj víno, či likér. Hloh sa využíva ako liečivo pri srdcovo-cievnych chorobách.
Podrobnejšie o hlohu aj s receptom na džem nájdete tu:
http://www.eniris.eu/
Hluchavka purpurová - Lamium purpureum
Táto bylina kvitne skoro na jar ako sa tak hovorí všude kam se podíváš. Jedlé sú kvety aj mladé listy. S deťmi sa zameriavame na kvety, ktoré majú jemne sladučkú chuť. Ak ochutnáte a zapáči sa vám, môžete ju použiť aj v kuchyni do šalátov alebo na ozdobu. J. Vlková ju v Kvetinovej kuchárke nazvala kulinárnou barbie.
Podobne sa dá využiť aj hluchavka škvrnitá alebo biela.
Viac o hluchavke tu: http://www.eniris.eu/
Hviezdica prostredná - Stellaria media
Kuračka
Áno, to je tá burina, ktorá je všade, v tráve, v záhrade v zelenine, skutočný všudybýlek. Ale vedeli ste o tom, že táto rastlina obsahuje približne sedemkrát viac železa a osemkrát viac vitamínu C ako hlávkový šalát?
Najlepšia na jedenie je surová len tak, do šalátov či nátierok.
Zaujímavý článok o hviezdici nájdete tu: http://www.vitarian.sk/
Kapsička pastierska - Capsella bursa-pastoris
Kapsičku určite poznáte z detstva, kedy ju jedol snáď každý. Tiež jedna z rastlín "všude kam se podíváš".
Je to dvojročná bylina. Jedlá je v podstate celá, tj. prízemné listý (pred kvitnutím), kvety, semená, koreň. V kuchyni môžete použiť do šalátov (listy sa podobajú žeruche) alebo v kombinácii s chlebom s maslom alebo tvarohom.
Viac o kapsičke tu:
http://www.vitarian.sk/
http://varecha.pravda.sk/
Ruža šípová - Rosa canina - šípky
Šípky s deťmi zbierame, keď prejdú mrazmi a dajú sa vytlačiť do úst. Niektorí ľudia jedia takéto zmäknuté šípky celé a j so semienkami. Sú vynikajúcim zdrojom vitamínu C. Dajú sa z nich robiť marmelády, víno, omáčka (tradične k divine), dajú sa sušiť na čaj. Marmeláda sa potom ďalej dá použiť na šípkové koláčiky.
Šípkové recepty: http://
Snežienka jarná - Galanthus nivalis
Možno ste sa čudovali, prečo sme deťom nedovolili natrhať maminám kytičku snežienok k MDŽ. Nejavilo sa to ako dobrý nápad, lebo cestou z lesa rastie veľmi veľa štiavu a nie je dobré dať namiesto takéto dobrého šťovíka do úst snežienku alebo jej list. Rastlina obsahuje jedovaté alkaloidy, najviac cibuľka.
Viac o snežienkach: http://www.eniris.eu/
http://www.mladyvedec.sk/
Štiav kyslý - Rumex acetosa
Na lúkach rastie viac druhov, všetky sú jedlé. Nie všetky chutia rovnako, ale všetky sú kyslé, čo spôsobuje kyselina šťavelová. Zbierame listy pred kvitnutím.
V súčasnosti sa pestujú aj šľachtené odrody. V kuchyni ho môžete použiť napr. k zemiakom, červenej repe, strukovinám, cestovinám, kuskusu. Používa sa aj do polievok alebo omáčok.
U nás sa štiavu hovorí českým výrazom šťovík.
Viac o štiave a recepty: http://www.jitrnizeme.cz/
Trnka obyčajná - Prunus spinosa
Trnky zbierame až po prvých mrazoch, ktoré ich zbavia trpkosti. S deťmi sme porovnávali ako chutia pred mrazmi a po nich. Po mrazskutočne chutia. Ak vás trnky zaujmú môžete ich jesť surové alebo si môžete uvariť marmeládu, kompót, šťavu, likér či víno. Môj otec ich mal rád sušené.
Okrem plodov sa dajú zbierať aj listy a plody, z ktorých si môžete urobiť napr. čaj. Kvety sa používajú ako dekorácia sladkých jedál, dajú sa kandizovať.
Viac o trnke: http://www.nahuby.sk/
Veternica iskerníkovitá - Anemone ranunculoides
V lesoch sa skoro na jar vyníma žlto kvitnúca veternica, ktorú často ľudia nazývajú iskerník. Na iskerník sa naozaj podobá. Patrí do čeľade iskerníkovitých, je jedovatá.
Viac tu:http://snaturou2000.sk/
http://botany.cz/cs/
Vtáčí zob - Ligustrum vulgare
Keďže v okolí Suchohradu sú aj jedovaté rastliny, je nevyhnutné, aby ich deti spoznali. Tak nenastane situácia, aby dieťa zjedlo napr. hocijakú bobuľu. Prvou jedovatou rastlinou, ktorú sme si ukázali je vtáčí zob, rastie pri detskom ihrisku a okrem tují je to najčastejšia rastlina živých plotov. Ale deti už vedia, že hoci tieto bobule nemôžu jesť, sú potrebné ako potrava pre vtáčiky v zime.