Navigácia

Kus prírody

Herbár

V tejto časti sa môžu dospeláci naučiť to čo deti učíme my. Teda ktoré rastliny môžeme jesť a ktoré nie. Aj oveľa viac.

Deti sú vopred a pravidelne upozorňované na to, kde môžeme rastlinky na jedenie trhať. Určite vedia, že nejeme nič z chodníčka na hrádzi, lebo tam chodí veľa psov a ako všetci vieme, takmer všetko je označkované. Takisto nezbierame na jedenie nič pri ceste.

Ak si deti nie sú rastlinkou isté, opýtajú sa mňa, lebo tento odbor mám vyštudovaný a rastlinky overené, takže sa nemusíte báť, že by zjedli niečo otravné.

Prajem vám príjemný zážitok pri skúmaní rastlinného sveta.

Adela Kneblová

 

Malá inšpirácia pre vás, ak chcete vedieť o jedlých kvetoch a bylinách viac.
Jana Vlková: Květinová kuchařka
Dr. Helga Hofmann: Jedlé bylinky a plody


 

Fialka voňavá - Viola odorata
Krásna kvetinka s nezameniteľnou vôňou, ktorú by sme mohli nazvať aj kráľovnou prvých jarných jedlých kvetov. Jedlé sú celé kvety aj s kalichom. Jedlé sú všetky fialky, nie len f. voňavá (f. roľná, trojfarebná, macošky, ...) Myslí sa tým fialka - Viola, nie africká fialka. Fialku môžete v kuchyni použiť so šľahačkou, želé, krémami, do koláčov ale aj do šalátov. Známe sú kandizované kvety. Sirup z fialky sa používa na kašeľ a proti nespavosti. Zaujímavý je fialkový cukor, ktorý si jednoducho vyrobíte rozmixovaním fialkových kvetov bez zelených častí s cukrom, nezabudnite ho skladovať v tme.
Viac o fialkách: http://fresh.iprima.cz/clanky/pozvete-fialky-do-kuchyne

Hloh - Crateagus
Plodom tohto pichľavého stromu alebo kríka je malvička s kyslastou chuťou. Obsahuje jedno alebo dve semienka (hloh jednosemenný, hloh obyčajný). Plody sa môžu jesť surové alebo sa spracúvajú na kompót či marmeládu. Dá sa z nich vyrobiť aj víno, či likér. Hloh sa využíva ako liečivo pri srdcovo-cievnych chorobách.

Podrobnejšie o hlohu aj s receptom na džem nájdete tu:
http://www.eniris.eu/hloh-obycajny-crataegus-laevigata

 

Hluchavka purpurová - Lamium purpureum
Táto bylina kvitne skoro na jar ako sa tak hovorí všude kam se podíváš. Jedlé sú kvety aj mladé listy. S deťmi sa zameriavame na kvety, ktoré majú jemne sladučkú chuť. Ak ochutnáte a zapáči sa vám, môžete ju použiť aj v kuchyni do šalátov alebo na ozdobu. J. Vlková ju v Kvetinovej kuchárke nazvala kulinárnou barbie.
Podobne sa dá využiť aj hluchavka škvrnitá alebo biela.

Viac o hluchavke tu: http://www.eniris.eu/hluchavka-nachova-lamium-purpureum

 

Hviezdica prostredná - Stellaria media
Kuračka
Áno, to je tá burina, ktorá je všade, v tráve, v záhrade v zelenine, skutočný všudybýlek. Ale vedeli ste o tom, že táto rastlina obsahuje približne sedemkrát viac železa a osemkrát viac vitamínu C ako hlávkový šalát?
Najlepšia na jedenie je surová len tak, do šalátov či nátierok.

Zaujímavý článok o hviezdici nájdete tu: http://www.vitarian.sk/clanky/vyziva/2015/hviezdica-prostredna-pomocnicka-pri-chudnuti

 

Kapsička pastierska - Capsella bursa-pastoris
Kapsičku určite poznáte z detstva, kedy ju jedol snáď každý. Tiež jedna z rastlín "všude kam se podíváš".
Je to dvojročná bylina. Jedlá je v podstate celá, tj. prízemné listý (pred kvitnutím), kvety, semená, koreň. V kuchyni môžete použiť do šalátov (listy sa podobajú žeruche) alebo v kombinácii s chlebom s maslom alebo tvarohom.

Viac o kapsičke tu:
http://www.vitarian.sk/clanky/vyziva/2015/kapsicka-pastierska-vyborna-pre-zeny
http://varecha.pravda.sk/recepty/ebemekmei-orbas-polievka-z-pastierskej-kap/50511-recept.html

 

Podbeľ liečivý - Tussilago farfara
Túto bylinku sme dnes objavili na ceste na hrádzi (betónovej). Páči sa jej ten kamenistý priestor.
Podbeľ má jedlé kvety aj stonky. Dá sa jesť surový napr. v šalátoch a znesie aj tepelné spracovanie napr. v ryži či s pečenou zeleninou. Dá sa z neho vyrábať víno aj tabak. Je to tiež liečivka proti nachladnutiu a kašľu.
Viac o podbeli: http://www.nazdravie.sk/podbel-liecivy/
http://nanicmama.sme.sk/prirodna-lekaren/podbel-liecivy-tussilago-farfara
 
Pľúcnik lekársky - Pulmonaria officinalis
Táto bylinka hojne rastie v lesoch, ale aj napr. pod oknami pred škôlkou. Dnes sme ochutnali kvety pľúcnika. Jedlé sú aj listy. V kuchyni môžete kvety použiť do šalátov, nasekané do tvarohu, aj na sladké jedlá. Listy môžu plávať v polievke a dajú sa aj vyprážať v cestíčku.
Pľúcnik je tiež vynikajúca liečivka. Jej názov to už sám napovedá.
Viac o pľúcniku si môžete prečítať tu:
http://www.nazdravie.sk/plucnik-lekarsky/
http://fresh.iprima.cz/jak-na-to/plicnik-dycha-prislibem-jara
 

Ruža šípová - Rosa canina - šípky
Šípky s deťmi zbierame, keď prejdú mrazmi a dajú sa vytlačiť do úst. Niektorí ľudia jedia takéto zmäknuté šípky celé a j so semienkami. Sú vynikajúcim zdrojom vitamínu C. Dajú sa z nich robiť marmelády, víno, omáčka (tradične k divine), dajú sa sušiť na čaj. Marmeláda sa potom ďalej dá použiť na šípkové koláčiky.
Šípkové recepty: http://www.spektrumzdravi.cz/sipky-a-recepty-z-nich

Snežienka jarná - Galanthus nivalis
Možno ste sa čudovali, prečo sme deťom nedovolili natrhať maminám kytičku snežienok k MDŽ. Nejavilo sa to ako dobrý nápad, lebo cestou z lesa rastie veľmi veľa štiavu a nie je dobré dať namiesto takéto dobrého šťovíka do úst snežienku alebo jej list. Rastlina obsahuje jedovaté alkaloidy, najviac cibuľka.

Viac o snežienkach: http://www.eniris.eu/snezienka-jarna-galanthus-nivalis
http://www.mladyvedec.sk/archiv/archiv-16-cisla/410-skvosty-v-rastlinnej-rii.html

Štiav kyslý - Rumex acetosa
Na lúkach rastie viac druhov, všetky sú jedlé. Nie všetky chutia rovnako, ale všetky sú kyslé, čo spôsobuje kyselina šťavelová. Zbierame listy pred kvitnutím.
V súčasnosti sa pestujú aj šľachtené odrody. V kuchyni ho môžete použiť napr. k zemiakom, červenej repe, strukovinám, cestovinám, kuskusu. Používa sa aj do polievok alebo omáčok.
U nás sa štiavu hovorí českým výrazom šťovík.
Viac o štiave a recepty: http://www.jitrnizeme.cz/view.php?cisloclanku=2007080124

 

Trnka obyčajná - Prunus spinosa
Trnky zbierame až po prvých mrazoch, ktoré ich zbavia trpkosti. S deťmi sme porovnávali ako chutia pred mrazmi a po nich. Po mrazskutočne chutia. Ak vás trnky zaujmú môžete ich jesť surové alebo si môžete uvariť marmeládu, kompót, šťavu, likér či víno. Môj otec ich mal rád sušené.
Okrem plodov sa dajú zbierať aj listy a plody, z ktorých si môžete urobiť napr. čaj. Kvety sa používajú ako dekorácia sladkých jedál, dajú sa kandizovať.

Viac o trnke: http://www.nahuby.sk/recepty.php?category_id=26

Veternica iskerníkovitá - Anemone ranunculoides
V lesoch sa skoro na jar vyníma žlto kvitnúca veternica, ktorú často ľudia nazývajú iskerník. Na iskerník sa naozaj podobá. Patrí do čeľade iskerníkovitých, je jedovatá.
Viac tu:
http://snaturou2000.sk/spravodajca/nie-je-veternica-ako-veternica
http://botany.cz/cs/anemone-ranunculoides/

 

Vtáčí zob - Ligustrum vulgare
Keďže v okolí Suchohradu sú aj jedovaté rastliny, je nevyhnutné, aby ich deti spoznali. Tak nenastane situácia, aby dieťa zjedlo napr. hocijakú bobuľu. Prvou jedovatou rastlinou, ktorú sme si ukázali je vtáčí zob, rastie pri detskom ihrisku a okrem tují je to najčastejšia rastlina živých plotov. Ale deti už vedia, že hoci tieto bobule nemôžu jesť, sú potrebné ako potrava pre vtáčiky v zime.

 
Pŕhľava dvojdomá - Urtica dioica
Hádam každý vie ako pŕhli pŕhľava. Nie každý však o tejto rastlinke vie viac. Pŕhľava, žihlava, kopriva je rastlina plná vitamínov a minerálnych látok najmä pred kvitnutím, využíva sa ako zelenina aj ako liek. Listy pŕhľavy sa dajú jesť aj surové správne ztočené do ruličky (nie, v škôlke ju nejeme), usušené alebo sparené nepŕhlia. V kuchyni sa dá použiť ako špenát, do polievok, do halušiek, mäsa, zeleniny. Usušená pŕhľava sa dá použiť ako korenie v zime. Pŕhľava je často používaná pre jej liečivé účinky - prečistenie organizmu, na liečenie močových ciest, dýchacích ciest, ekzémov, atď.

Viac o pŕhľave:
http://www.herbar.org/liecive-rastliny/rastlina/prhlava-dvojdoma/
http://receptyzmojejkuchyne-zahrada.blogspot.sk/2014/06/zihlava-dvojdoma-urtica-dioica.html
 
Púpava lekárska - Taraxacum officinale
Táto hojná rastlinka je úžasná celá, svojim vzhľadom aj využitím. Čo sa týka jedlosti, je jedlá celá - kvety, koreň aj listy, tie však radšej len mladé, staršie listy sú už príliš horké. Listy sa dajú aj vybieliť ako čakankové puky prikrytím nejakou nádobou alebo zviazaním. Z kvetov sa robia limonády, med, víno. Kvetné púčiky sa dajú upraviť ako kapary. Púpava má probiotické účinky, obsahuje inulín, čím je vhodná pre diabetikov. Má rozmanité liečebné účinky.
O púpave sa dozviete viac napr. tu:
http://plnielanu.zoznam.sk/c/1295/zazracna-pupava-pomoze-pri-poruchach-travenia-ba-aj-pri-rakovine
http://www.vitarian.sk/clanky/vyziva/2013/pupava
http://k-vital.sk/zdrava-vyziva-recepty-z-pupavy-salat-med-polievka-kava/
 
Zádušník brečtanový - Glechoma hederacea
Táto vytrvalá bylina s plazivými výhonkami a výraznou vôňou má jedlé listy, vrcholky výhonkov a kvety. V kuchyni sa dobre kombinuje s vajíčkami, zemiakmi, mäsom, syrom, hodí sa do nátierok a do iných jedál - surový aj varený... Jeho názov napovedá, že sa používa na liečenie dýchacích ciest, rozpúšťa hlieny, je protizápalový. V minulosti sa používal v pivovarníctve namiesto chmeľu.
Viac o zádušníku napr. tu: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10744345634-kouzelne-bylinky/7669-bylinky/26603-popenec-brectanovity/
 
Lastovičník väčší - Chelidonium majus
Hoci je táto rastlina považovaná za jedovatú, je to zároveň liečivá rastlina. Bežní ľudia a dokonca aj deti vedia, že oranžovo sfarbená mliečna šťava vytekajúca zo stonky rastliny sa používa na bradavice.

 
 

Breza previsnutá - Betula pendula
Typickú bielu kôru brezy si nemožno zameniť s iným stromom. Z brezy sa používajú najmä listy a miazga. Miazga sa zbiera na jar, pije sa čerstvá, dá sa použiť ako sladidlo do dezertov alebo nápojov. Mladé listy sa dajú využiť do šalátov, zeleninových jedál, plnky. Z listov sa dá urobiť čaj a tiež vlasová voda. Breza pôsobí močopudne, protizápalovo a ľahko potopudne.
Jedno ruské príslovie hovorí, že breza dáva svetlo. Breza má skutočne antidepresívny účinok, ak ju nechcete jesť, stačí si pod ňou posedieť. Niektoré zdroje hovoria, že jedlá je aj vnútorná kôra stromu.
V severských krajinách, napr. v Nórsku sa kôra brezy používa ako hydroizolácia v pôvodnej architektúre.

Viac o breze:
http://survivor.sk/herbar-breza/
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10744345634-kouzelne-bylinky/7669-bylinky/22677-briza-belokora/
 
Baza čierna - Sambucus nigra
Staré české porekadlo hovorí: Před heřmánkem smekni, před bezem klekni.
Baza, ktorá v tomto období neprehliadnuteľne všade kvitne a vonia, je skutočne nádherným liečivým krom, ktorý bol uctievaný už v staroveku Grékmi, Slovanmi či Germánmi. V mytológii je baza považovaná za dobrého ducha domou, preto bola vysadená skoro pri každom dome.
Baza dokáže rásť skoro všade, aj tam, kde by sme ju nechceli. Má výrazné veľké biele kvety, ktoré sa zbierajú na sušenie do čajov, na vyprážanie v palacinkovom ceste alebo na slano v tempurovom ceste, na sirupy, limonády, likéry, drobné kvietky na ozdobu čohokoľvek. Bazový kvet nemá rád teplo, okamžite hnedne, ak budete robiť napr. sirup, je lepšie naložiť kvety do prevarenej vychladnutej vody.
Využiť sa dajú aj plody, ktorým sa u nás hovorí aj hural, a to na šťavu, želé, kompót, marmeládu alebo víno. Plody obsahujú sambunigrín, ktorý môže u niektorých ľudí vyvolať podráždenie žalúdka alebo horúčku, preto je lepšie používať plody varené alebo sušené.

Viac o receptoch: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10614805433-herbar/7070-herbar/17562-bez-cerny/
O liečivých účinkoch: http://www.dobrarada.sk/clanok/cierna-baza-magicky-liecivy-ker.html
 
Kostihoj lekársky - Symphytum officinale
Na vlhkých lúkach, v lužných lesoch, na brehoch riek alebo na školskom dvore, či pod hrádzou rastie kostihoj. Ako názov napovedá, je to liečivá rastlina, ktorá sa využíva na liečenie zlomenín, pomliaždenín, výronov, vyvrtnutí. Kostihoj obsahuje alantoín, ktorý stimuluje tvorbu buniek.
Jedlé sú kvety aj listy, mladé stonky a vrcholky. Korene sa používajú viac na liečenie. Kostihoj sa hodí do šalátov, na zemiaky, červenú repu, k pečenému mäsu, kvety na zdobenie.
O liečivých účinkoch: http://www.zdraviezbozejlekarne.sk/kostihojlekarsky.html
 
Skorocel kopijovitý - Plantago lanceolata (vľavo)
Skorocel väčší - Plantago major (vpravo)
Každé naše dieťa, keď sa poraní a sme vonku, hľadá skorocelový list na priloženie, resp. obviazanie, lebo zacelí ranu. Okrem toho skorocel pomáha s chorobami dýchacích ciest, s trávením, dokáže odstraňovať jedy, vhladzuje vrásky, ... Skorocel indický sa predáva pod názvom Psylium ako zdroj vlákniny.
Na liečenie sa dá skorocel sušiť - čaj alebo sa z neho môže robiť sirup - zasypávanie cukrom.
Mladé listy a kvetné stonky s púčikmi sú jedlé aj surové. Používajú sa do šalátov, na závitky, sirup, likér, dajú sa z nich robiť napr. krokety.
Viac o skoroceli: http://www.vitarian.sk/clanky/vyziva/2015/skorocel-nepovsimnuty-hrdina
http://www.zdraviezbozejlekarne.sk/skorocelkopijovity.html
 
Iskerník prudký - Ranunculus acris
Rastie v trávnatých porastoch na lúkach, na hrádzi. Je to jedovatá rastlina. Dráždi pokožku, sliznice, tlmí centrálnu nervovú sústavu, môže spôsobiť zástavu dýchania. Sušením toxicita klesá.
Viac tu: http://pomockypredeti.sk/iskernik-prudky/
 
 
Ďatelina lúčna - Trifolium pratense (vľavo)
Vytrvalá rastlina rastúca v trávnatých porastoch na lúkach, okrajoch ciest či lesov. Hojná všade spolu s inými druhmi ďatelín. Ďatelina sa využíva ako krmovina pre svoj vysoký obsah bielkovín. Sušené kvety sa využívajú v liečiteľstve na povzbudenie metabulizmu, harmonizovanie telesných funkcií, ... Využitie je vnútorné vo forme odvaru alebo aj vonkajšie napr. na kožnú dezinfekciu.
V kuchyni sa dajú využiť čerstvé listy a kvety na ozdobu, do šalátov, polievok, nátierok, ...
Podobne sa dajú využiť aj iné druhy ďateliny, napr. bielokvitnúca ďatelina plazivá - Trifolium repens (vpravo).
Viac tu: http://www.nazdravie.sk/datelina-lucna/
 
Hadinec obyčajný - Echium vulgare
Táto vysoká chlpatá rastlina s modrými kvetmi sa v minulosti využívala na liečenie hadieho uštipnutia. Z rastliny sa dajú jesť kvety, ktoré môžu byť niekedy sfarbené do ružova. Existuje aj hadinec s bielymi či červenými kvetmi. Kvety sa používajú ako ozdoba na rôzne jedlá, dá sa použiť aj na experimenty s farbením masla.
Všetky zelené časti rastliny sú jedovaté, zároveň však liečivé, používa sa na obklady alebo do kúpeľa na kŕčové žily, či ekzémy.

Viac o hadinci tu: http://www.bylinky.info/hadinec-obecny
 
Vlkovec obyčajný - Aristolochia clematitis     Vlčie jablko
Táto rastlina je celá jedovatá, zároveň sa však používa ako liečivá na liečenie rán. Často sa využíva vo veterinárstve napr. na liečenie rán u koní.

Viac tu: http://herbaportal.sk/atlas-rastlin/vlkovec-obycajny/
 
Ľaliovka - Hemerocallis sp.
Ľaliovka je nenáročná záhradná rastlina. V tomto období ju môžeme vidieť v mnohých záhradách v Suchohrade aj inde. Český názov denivka aj nemecký názov Taglilie pekne vystihujú to, že každý kvet tejto rastliny kvitne len jeden deň.
Kvety sa dajú výborne využiť v kuchyni. Zbierajú sa rozkvitnuté kvety aj pupene. Z tých rozkvitnutých treba vybrať piestik a tyčinky. Dajú sa jesť surové aj tepelne upravené.
Nemýľte si ich s ľaliami!
Najviac tu: http://www.denivkovazahrada.cz/denivky

Novinky

Kontakt

  • Materská škola Suchohrad
    900 64 Suchohrad 130
  • +421 911 341 221

Fotogaléria