Na deň detí sa nám na plote pred vchodom objavil nečakaný balíček. Boli to starodávne mapy, pre každého jedna a dokonca aj pre pani učiteľky. Nikto netušil odkiaľa sa vzali, ani Janka, ani na obecnom úrade to nevedli (na obecnom úrade vraj nemajú taký starý papier, len nový biely). Na každej mapke bolo meno a bolo tam 5 čísiel s obrázkami. Pani učiteľky mali na mape dokonca hádanky a nápovedy. Deti hneď zistili kade majú ísť a hravo splnili všetky zadania: hodiť žabku/kameň do vody, spoznať kvety v kytičke zavesenej na šípkovej ruži, zabehnúť preteky ako koníky, trafiť sa guľou do veže s plechovíc aj fazuľu a hrach vedeli zasadiť aj stan z palíc, ktoré sme deň predtým nazbierali k fazuli postavili. Pri kopaní dokonca objavili aj hľadaný poklad. Kto by si bol pomyslel, že na školskom dvore bude zakopaná veľká plechová škatuľa s čokoládkami?
Jediný problém sa vyskytol, keď sa podľa obrázka straky dohadovali, kto sa vyšplhá na brezu pred škôlkou do stračieho hniezda. Ale nakoniec sa dohodli. Jedna zo sestier sa sama odhodlala, že ona sa tam teda vyšplhá. Možno jej bolo aj ľúto, že tam šplhať nemusí. :)
Fotky nájdete v galérii Deň detí - Hľadanie pokladu.
Na nádvorí nám k bedni s vŕbou pribudli tri veeeľké hrantíky. Materiál zaplatil obecný úrad, bedne vyrobil Peter Mráz, natrela ich pani riaditeľka a pani Mária Kneblová, zeminu kúpili rodičia a rastlinky vysadili deti. Kvety a bylinky nám darovala Katka Búdová, zeleninové a kvetinové priesady pani riaditeľka, kapucínku si vypestovali deti samé. Deti vysadili aj závesné kvetináče, tri z nich môžete vidieť pri vstupe do škôlky. Zavesné konzoly nám vyrobil pán Chmela.
Pri rýnach boli osadené sudy na zber dažďovej vody, aby sme mohli rastlinky polievať (novými konvičkami).
Spolupráca sa nám celkom vydarila. Keď prinesú zeminu zvyšní rodičia, ešte by sme mohli vysadiť nejaké popínavé dreviny medzi okná.
Ďakujeme za spoluprácu aj dary. Tvorí sa nám krásny priestor. :)
Fotky si môžete pozrieť tu: Ako sme si skrášlili nádvorie.
Do súťaže Vráťme knihy do škôl sa zapojilo 661 škôl a 6 347 žiakov, ktorí zaslali 21953 príspevkov. Boli sme medzi nimi aj my.
Tento týždeň sme poznávali lúčne kvety, záhradné bylinky aj podľa vône, zasiali sme slnečnicu a nechtík a zasadili skalničky a izbové rastlinky.
Do galérie Kvety a záhrada boli pridané fotografie.
O zvieratkách veľkých, malých .... Do galérie Narodilo sa mláďatko boli pridané fotografie.
Do galérie Ako sme vyrábali/sadili prekvapenia pre mamy boli pridané fotografie. Alebo tajné marcové sadenie afrických fialiek.
Aktualizovali sme modul Kus prírody
Aktualizovali sme modul Zberové aktivity školy
K herbáru nám pribudol hubník, v ktorom sa môžete čo to dozvedieť o hubách rastúcich v Suchohrade. Nachádza sa v module Projekty, súťaže. V tejto chvíli tu máme smrčky a májovky, mohli ste si ich pozrieť a ovoňať priamo v škôlkarskej šatni.
Včera a dnes boli na Gríbli dvaja českí vedci pozorovať vodné živočíchy. Dnes sme sa k nim pridali vybavení gumákmi. Začali sme na suchu prehliadkou žiab, mlokov aj slepúchov. Všetky živočíchy sme potom spolu vypustili späť do Gríbla, samozrejme, že slepúchy nie do vody. Pri pozorovaní nebolo ublížené žiadnemu zvieratku ani dieťaťu. Fotky nájdete v galérii Čo žije v Gríbli.
Pri stavaní mája / máje je najdôležitejšia spolupráca. Pán Havrilla zabezpečil máj, pán S. Knebl ho pripravil, pani riaditeľka vyvŕtala dieru, deti spolu máj ozdobili, osadili a zaspievali mu. Asistovala pani upratovačka aj Janka Schmidtová.
Do galérie Stavanie mája boli pridané fotografie.
Ako vzniká hmyz a iné malé tvory si môžete pozrieť v galéri Zo života hmyzu.
Počas týždňa venovaného lesom a recyklácii sme si vyrobli aj náramky z plastových fliaš. Viac v galérii Recyklovanie.
Deti v škôlke počas cca dvoch týždňov pozorovali vývoj motýľa z húsenice. Ako to prebiehalo si môžete pozrieť v galérii Príbeh motýľa.
Do herbára pribudli ďalšie rastliny - pŕhľava, púpava, zádušník, lastovičník a breza. Viac v časti Projekty, súťaže.